جک پارکینگی

جک پارکینگی به نوعی سیستم مکانیکی گفته می شود که با استفاده از ریموت کنترل می توانیم درب پارکینگ را باز یا بسته کنیم. به طور کلی دو نوع اصلی جک پارکینگی وجود دارد که شامل جک پارکینگی مکانیکی و جک پارکینگی هیدرولیکی است که به ترتیب از اولی برای رفت و آمدهای کمتر و درب ها کم وزن تر و از دومی برای رفت و آمدهای زیاد و درب های سنگین تر استفاده می شود.

اجزای جک پارکینگی

ابزارهای بکار رفته در جک پارکینگی شامل چشمی، ریموت کنترل، فلاشر، جک بازویی و برد اصلی می شود. در اینجا به بررسی این موارد به صورت کلی خواهیم پرداخت و خواهیم دید کاربرد و نقش آن‌ها در جک درب پارکینگ چگونه است.

چشمی

این بخش دارای سیستم مادون قرمز است. طرز کار به این صورت است که درصورتی که هر نوع مانعی، از جمله خودرو یا عابری درمقابل چشمی جک پارکینگی قرار بگیرد، باعث می شود مانع باز و بسته شدن درب شود تا به آن مانع (انسان، خودرو) آسیب یا صدمه ای وارد نشود.

ریموت

معمولا در بسته بندی های جک پارکینگ دو عدد ریموت کنترل وجود دارد. در صورت نیاز (برای مجتمع ها و ساختمان های خیلی بزرگ) می توان تعداد ریموت های بیشتری درخواست کرده و از شرکت تهیه کرد و در اختیار افراد قرار داد. با استفاده از ریموت کنترل، کاربر فرمان باز یا بسته شدن درب را بدون اینکه هیچ گونه دخالت فیزیکی در باز و بسته کردن درب داشته باشد می‌دهد. ریموت به مرکز فرمان یا همان برد اصلی متصل است.

مرکز فرمان یا برد اصلی

این بخش وظیفه توقف جک ها و فرمان باز و بسته کردن درب جک ها را برعهده دارد و یک راه ارتباطی بین ریموت و جک درب پارکینگ است.

فلاشر

فلاشر با استفاده از آلارم هشدار دهنده و علائم مختلف همچون چشمک زدن، پیام برد اصلی را به ما نشان می دهد.

جک بازویی

جک بازویی وظیفه تبدیل و انتقال نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی را دارد و باعث حرکت درب می شود.

در گذشته برد مفید جک درب پارکینگ با فرکانس 315 مگا هرتز تولید می شد، اما به خاطر ایجاد تداخل بین امواج درب پارکینگ و دزدگیر اتومبیل ها کم کم این فرکانس تغییر داده شد تا مشکلات موجود رفع شود. امروزه اکثر برندهای جک درب پارکینگی محصولاتی با فرکانس 433 مگاهرتز تولید می کنند. البته طبق گزارشی مشخص شده است که این فرکانس ها نیز امروزه درحال منسوخ شدن هستند و بیشتر برندهای اروپایی ریموت هایی با فرکانس 864 مگا هرتز تولید کرده اند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!